Kiedy wycinać dylatacje obwodowe wylewek maszynowych

Ostatnio powszechnie spotykaną praktyką, zwłaszcza na budynkach wielomieszkaniowych, inwestycjach deweloperskich, firmy posadzkarskie są zobligowane do wycinania taśm dylatacyjnych przy wylewkach. Wycięte taśmy sprawiają, że podkłady wyglądają lepiej, ale czy sama podłoga działa dzięki temu lepiej?

Po co stosować dylatacje obwodowe?

Taśmy dylatacyjne ze spienionego polietylenu stosuje się, aby podkłady cementowe mogły swobodnie pracować (kurczyć się, rozszerzać, unosić się, opadać) i w tym celu nie mogą być zespolone z przegrodą pionową – ścianą. Taśmy, oddzielające podłoże cementowe od ścian, traktowane są jako ważny element w wykonywaniu posadzek, ale w większości przypadków tylko do momentu ich wykonania. Co mamy na myśli?

Zaraz po wysezonowaniu podkładu taśmy się wycina bo odstają, brzydko wyglądają, albo wyglądają tak, jakby posadzki były niedokończone, albo robione w pośpiechu, niedopracowane. Tymczasem pozostawienie taśm dylatacyjnych przez posadzkarzy, którzy znają się na swojej robocie i wiedząc co nieco o budownictwie jest celowe. Pianka, jako dylatacja obwodowa powinna bowiem mieć taką samą wysokość jak wysokość podkładu i warstwy wykończeniowej.

Jak zadbać o prawidłową pracę posadzki?

Przykładowo płytkarz układa posadzkę z płytek. Docina płytki tak, aby dosunąć je do pozostawionej taśmy dylatacyjnej. Taśma dylatacyjna po obwodzie wszystkich pomieszczeń ma taką samą grubość co gwarantuje dobrą „pracę” na całym obwodzie wewnętrznym ścian. Nie zakleja przy tym ewentualnej luki pomiędzy taśmą, a płytką z klejem. To połączenie powinno pozostać „elastyczne”. Następnie po wyschnięciu kleju, kiedy posadzka z płytek jest już stabilna trzeba wyciąć taśmę na równo z powierzchnią płytki. Następnie taśmę z góry powinien przykryć cokół z płytek (przyklejony do ściany, nie stykający się z płytką posadzkową) lub listwa przypodłogowa, a połączenie pomiędzy cokołem/listwą a posadzką powinno być wykonane materiałem trwale elastycznym – do wyboru jest cała gama silikonów/kitów dylatacyjnych do nabycia w każdym większym sklepie z materiałami budowlanymi w szerokiej palecie kolorystycznej. Wtedy styk ściany i posadzki będzie wykonany prawidłowo i będzie miał odpowiednie warunki do wieloletniej eksploatacji bez usterek.

Jeśli w kupionym przez was domu czy mieszkaniu będą już wykonane wylewki maszynowe, a taśmy dylatacyjne będą powycinane na poziomie wylewek,  to należy zadbać, aby specjalista od posadzek (parkieciarz, płytkarz, montażysta paneli) zapewnił elastyczne połączenie swojej warstwy ze ścianą. Na pewno nie powinien jej montować na sztywno.