Jaka powinna być grubość wylewki na ogrzewaniu podłogowym?

Generalna zasada jest taka, że im cieńsza wylewka na ogrzewaniu podłogowym, tym większa sprawność ogrzewania. Wylewka cementowo-piaskowa popularnie zwana jastrychem jest dość porowata, w związku z tym dość słabo przewodzi ciepło. A w ogrzewaniu podłogowym chodzi przecież o to, aby podłoga nagrzewała się szybko, szybko oddawała ciepło do pomieszczenia i szybko się schładzała. Daje to możliwość elastycznego regulowania temperatury pomieszczenia krótkimi sesjami dogrzewania wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

Każdy dodatkowy centymetr wylewki powoduje spadek sprawności systemu ogrzewania podłogowego i powoduje, że musimy więcej energii zużyć na nagrzanie podłogi do wymaganej temperatury. Zalecana grubość wylewki to 6 cm, przy kilku założeniach. Po pierwsze przekrój rurek wodnego ogrzewania podłogowego ma 18 mm. Jeśli stosuje się grubsze rurki, trzeba podnieść grubość wylewki tak, aby nad rurkami było minimum około 4,2 – 4,5 cm wylewki. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego, gdzie kable grzejne mają 0,5 cm, cała wylewka może mieć grubość 5 cm.

Zalecaną grubość stosuje się również jeśli izolacja termiczna ze styropianu wynosi do 12 cm, ale już np. przy 15 cm styropianu trzeba  pogrubić wylewkę do 8 cm. Nie określa tego żadna norma, a po prostu zdroworozsądkowe podejście wykonawcy z ponad 27-letnim doświadczeniem. Jeśli warstwa styropianu jest grubsza, wtedy należy podnieść grubość podłoża cementowego, aby ciężar podkładu był w stanie odpowiednio docisnąć styropian. Cały czas mówimy tu o posadzkach na parterze układanych na gruncie i stosowaniu styropianu o oznaczeniu EPS100 czyli styropianu twardego. Nie dajcie się zwieść określeniu dach/podłoga. Jest dostępny na rynku styropian określany jako dach/podłoga, ale jest on bliższy styropianowi elewacyjnemu ponieważ wartość EPS jest bliska 70 lub 80.

W przypadku ogrzewania podłogowego na stropach stosuje się styropian w grubościach 3 – 5 cm. Jeśli jest 5 cm miejsca na styropian to warto ułożyć np. 3 cm styropianu akustycznego oraz 2 cm twardego styropianu systemowego z ekranem pod ogrzewanie podłogowe. Grubość wylewki nie ulega zmianie – musi to być minimum 6 cm w przypadku ogrzewania wodnego, i  5 cm w przypadku ogrzewania elektrycznego. Mniejsze grubości mogą spowodować pękanie, kruszenie się podkładów, a przecież jastrychy mają być solidnym podkładem pod ostateczne posadzki. Im grubsze posadzki tym większa bezwładność systemu ogrzewania.

Oczywiście jest jeszcze jeden czynnik sprawności ogrzewania – to jakość wykonanego jastrychu. Im jastrych jest gęstszy, lepiej dogęszczony w trakcie układania, tym lepiej przewodzi ciepło – szybciej się nagrzewa i szybciej oddaje ciepło. Na jakość jastrychu wpływ będzie miała również jakość użytego atestowanego piasku (o odpowiedniej krzywej przesiewu), cementu o odpowiedniej klasie i w odpowiedniej ilości, mikrozbrojenia, a także dodatków chemicznych, które wpływają na zasadnicze parametry mieszanki cementowo-piaskowej.

Więcej o tzw. ciepłych jastrychach =>  http://jastrych.net/jastrych-na-ogrzewaniu/