Wylewki maszynowe – z materiałem czy bez?
Kiedy rozmawiamy z naszymi potencjalnymi klientami na temat zlecenia i wykonania wylewek cementowych w ich nowobudowanych domach często pada pytanie o wykonanie usługi – samą robociznę, ponieważ materiał chcą dostarczać we własnym zakresie.
Jak uzyskać gwarancję należytego wykonania?
Stosujemy politykę wykonywania posadzek z materiału własnego – mamy całkowitą kontrolę nad źródłem pochodzenia materiału, a zatem nad jego jakością i zastosowaną ilością. Wtedy i tylko wtedy możemy na nasze prace udzielić 100% gwarancji jakości wykonania. Niektórych może to zdziwić, ale jest to praktyka powszechnie wykorzystywana w innych branżach – chociażby motoryzacyjnej. Kiedy zawozimy samochód do mechanika i zapewnimy własne materiały (np. oleje czy filtry), to żaden szanujący się mechanik nie da nam na nie gwarancji, bo przecież materiały i części są istotnym elementem przy wykonaniu usługi, a nie zostały dostarczone przez niego. Podobnie z pracami budowlanymi, szczególnie posadzkowymi. Poniżej kilka powodów, dla których warto zamówić wykonanie posadzek z materiałem.
Skąd biorą się pozorne oszczędności?
Po pierwsze inwestora nie interesuje kwestia zamawiania materiału – sprawdzanie cen, organizowanie dostaw, koordynowanie transportów, zaliczkowanie (a w większości przypadków 100% przedpłaty za materiał z dostawą), rozliczenia i to wszystko u kilku, a czasem kilkunastu dostawców. W naszym przypadku klient zamawia posadzki i zapomina o temacie. Sami wiemy dokładnie ile i jakiego materiału zamówić, aby wykonać dobrą posadzkę i aby niczego w trakcie prac nie zabrakło.
Przy zamówieniu posadzki z materiałem inwestora nie interesuje również to, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi materiałami. Skąd ma wiedzieć, gdzie zamówić odpowiedniej jakości piasek, czy jakiej klasy cement ma kupić.
Po dobrej firmie posadzkarskiej nie trzeba sprzątać – wszystko co po nas zostaje to ewentualnie piasek, który i tak przyda się na każdej budowie. Gdy inwestor zamawia materiały sam, musi zamówić go z naddatkiem i często po zakończeniu prac, nie ma co z tymi materiałami zrobić. Czy to jest oszczędność?
Ulga podatkowa na usługę budowlaną
Kwestia podatku VAT od zakupionych materiałów nie jest taka prosta. A firma wykonawcza może kupić ten materiał z 23% VAT-em, zabudować go w usłudze i sprzedać klientowi z 8% VAT-em. Dlatego klienta, który wykorzystał już całą ulgę podatkową, taki materiał (nie licząc zakupów z naddatkiem) na samym podatku kosztuje o 15% więcej.
Odpowiednie parametry podkładów betonowych
Jakościowy wykonawca pilnuje, aby w mieszance cementowo-piaskowej znalazła się odpowiednia ilość właściwego cementu. Ponieważ sam go kupuje, dozuje go tyle, aby uzyskać wysokiej jakości podłoże betonowe. Standardowe parametry dla podkładu cementowgo to C12-F3, czyli 12 MPa na naściskanie. Aby uzyskać taki rezultat jednym ze składników jest cement CEM I 32,5 R w ilości około 275 kg na 1 m3 mieszanki. Co w praktyce oznacza 2 worki takiego cementu na 1 zasobnik miksokreta.
Dlaczego nie polecamy, aby inwestor sam kupował materiał na posadzki? No cóż, słyszeliśmy o firmach, które pracując w głównej mierze z materiału powierzonego zaczynają prace posadzkarskie od zapakowania na swojego busa cementu, który wcześniej na budowę dostarczył im klient. Jeśli jako wykonawcy sami dostarczamy cement, to nie pakujemy go z budowy na swojego busa, tylko z budowy do maszyny – to proste.
Inny praktyczny powód to jakość piasku. Uziarnienie piasku oraz jego wilgotność ma znaczenie podczas prac. Na dobrym piasku można uzyskać bardzo dobre parametry posadzki, ale przede wszystkim dobrą wydajność – bo i tak ciężka praca posadzkarza jest po prostu sprawniejsza na kruszywie o odpowiednim uziarnieniu. Miałki piasek ciężko się rozciąga łatą, łaciarz szybko się męczy, co powoduje spadek wydajności oraz może prowadzić do mniejszej dokładności wykonania posadzki w drugiej części dnia, kiedy ma mniej siły. Zwiększenie wydajności i podniesienie komfortu pracy posadzkarza ma przełożenie na cenę dla klienta – jest taniej.
Wybierz posadzkarza o dobrej renomie
Podejrzewamy z czego wynika chęć samodzielnego zakupu i dostawy materiałów przez inwestora – z prognozowanych oszczędności. Ale te mogą się pojawić jedynie, kiedy inwestor posądza wykonawcę o oszustwa na materiale, ponieważ żaden inwestor indywidualny budujący dom nie uzyska ceny takiej jak wykonawca, który prowadzi swoje prace np. posadzki cementowe w kilkuset domach jednorodzinnych rocznie. Jeśli już na samym początku inwestor ma obawy, że wykonawca będzie chciał go wykiwać na materiale powinien poszukać takiej firmy, która wykonuje posadzki od wielu lat, cieszy się na rynku dobrą opinią , słynie z jakości jak również z obsługi, zwłaszcza po wykonaniu posadzki.