Nasza wiedza w temacie posadzek, jastrychów i podkładów betonowych wynika z naszego wieloletniego doświadczenia i praktyki wykonawczej. Chętnie odpowiadamy na pytania, które zadają nam nasi klienci:
Minimalna grubość jastrychu na instalacji wodnego ogrzewania podłogowego to 6 cm, lecz należy zwracać uwagę na fakt że zwiększenie grubości styropianu powoduje pogrubienie warstwy dociskowej, a bezwładność grzejna podkładu cementowego wzrasta.
Izolacja podłoży na gruncie to ważny element. Ze względu na szorstkość pierwszego podłoża folia budowlana w żadnej formie nie stanowi izolacji w budownictwie. Do celów izolacyjnych należy wykorzystać masy powłokowe np. szlamowe oraz dobrej jakości papy termozgrzewalne modyfikowane lub membrany izolacyjne tzw. membrany basenowe.
Włókno polipropylenowe to zbrojenie rozproszone przeciwskurczowe z gwarancją posadowienia, czyli w odpowiedniej ilości zawsze wypełnia jastrych. Natomiast siatka stalowa nie daje tej gwarancji, gdyż jest wgniatana w procesie wykonywania podłoży. Oznacza to, że nigdy, nawet przy zachowaniu należytej troski, nie jest posadowiona równo w przekroju. Na instalacji wodnego ogrzewania podłogowego ostro zakończone siatki mogą uszkodzić instalację.
Przemieszczanie się płyty jastrychu na dylatacjach, tzw. klawiszowanie to brak specjalnych zabezpieczeń w postaci dybli, które chronią przed deformacjami, przesunięciem wysokości, niekontrolowanymi pęknięciami przy kurczących się i wyrównujących szczelinach.
Jako pierwsze powinny być wykonane tynki, i to jest zgodne ze sztuką budowlaną. Taśma dylatacyjna obwodowa dociskana jest pionowo do otynkowanej ściany i tworzy naturalną, elastyczną szczelinę między tymi dwoma różnymi elementami konstrukcji budynku. Odwrotna kolejność może spowodować zbyt szczelne połączenie jastrychu ze ścianami czego efektem mogą być pojawiające się spękania jastrychu lub tynku. Wykonanie tynków przed jastrychami uchroni jastrychy przed zabrudzeniami z tynkowania.
Styropian na piętrze ma za zadanie wygłuszać strop. Szczególnym przypadkiem jest zastosowanie na piętrze ogrzewania podłogowego, więc styropian ma także za zadanie izolowanie przed stratą ciepła pionowo w dół. Trzeba to odpowiednio połączyć; np. styropian akustyczny, a na to warstwa styropianu z ekranem – specjalny pod ogrzewanie podłogowe.
Minimalna ilość styropianu na gruncie to 10 cm (można więcej, w granicach rozsądku). Na tak wykonanej izolacji termicznej możemy wylać podkład o grubości minimum 5 cm, a przy ogrzewaniu podłogowym 6 cm. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość styropianu musimy także liczyć się z koniecznością zwiększenia grubości jastrychu. Jednak w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego, zwiększenie grubości warstwy jastrychu zwiększa bezwładność systemu grzewczego.
Jastrych łuszczy się z kilku powodów. Po pierwsze: marna jakość piasku – zbyt drobny i źle wypłukany piasek np. rzeczny, gdzie nie ma mowy o frakcji większej niż 1,5 mm – 2 mm. Taki piasek nie stworzy w połączeniu z cementem mocnej, zwartej struktury. Po drugie – zbyt mała ilość cementu, nawet w połączeniu z dobrym piaskiem nie stworzy zwartej struktury. Łuszczenie natomiast może być skutkiem zacierania podkładu z użyciem wody (gdy jastrych zbyt szybko zaczyna wiązać, polewany jest przez niektórych wykonawców wodą i zacierany mechanicznie tworząc cienką skórkę, która po niedługim czasie odwarstwia się).
W Polsce nie ma normy na wykonanie posadzek i podkładów. Została wycofana bez zastąpienia. W związku z tym nasza firma posługuje się normą niemiecką DIN 18202. W tej normie przewidziane są wartości w zależności od dokładności, tolerancji płaszczyzn i kątów. Opisany jest także sposób kontroli płaszczyzn przy pomocy poziomicy i klina pomiarowego oraz kontroli przy pomocy niwelatora. Posadzka jest falą, więc trzeba poruszać się wedle pewnych norm (ciekawostka: sprawdzanie równości za pomocą wody jest NIEDOPUSZCZALNE!).
Pierwszy poziom wyznacza geodeta, który jako pierwszy (a potem ostatni) pojawia się na działce. Taki punkt trzeba sobie zaznaczyć gdzieś w okolicy planowanej budowy (na słupku, wbity w glebę ryper). Jest to najważniejszy punkt do momentu powstania ścian budynku. Wtedy przenosimy PUNKT ZERO do środka (możemy go trochę zmodyfikować wg potrzeb) i od tej chwili jest to święte miejsce dla każdej z ekip budowlanych.
Jastrych ogrzewany jest konstrukcją ruchomą, podczas nagrzewania rozszerza się, a podczas studzenia kurczy się. Taśma dylatacyjna ma za zadanie kompensację tych ruchów w poziomie, ma zabezpieczyć miejsce na ewentualne napieranie płyty jastrychowej na ściany. Minimalna grubość takiej dylatacji to 8 mm, która zabezpieczy miejsce na ruch płyty. Taka taśma także powinna się znaleźć w miejscach szczelin dylatacyjnych oddzielających np. pola grzewcze.
Bardzo duże. Im bardziej zwarta struktura (czyli dobrze dobrana mieszanka kruszyw, odpowiednia ilość cementu, odpowiedni plastyfikator), tym lepsza przewodność cieplna. Jastrych wątpliwej jakości, kruszący się, słaby, pylący może spowodować ogromne utraty ciepła i duży wzrost kosztów ogrzewania domu. Nasza firma stosuje odpowiednio dobrane mieszanki piasków (w przypadku jastrychów cementowo-piaskowych), tak, aby sprawność instalacji była jak najlepsza. Idąc krok na przód, opracowujemy nowe receptury betonów, które spowodują duże oszczędności na ogrzewaniu podłogowym.
Wygrzewanie ma na celu przede wszystkim rozprężenie płyty betonowej (a dodatkowo, ubocznie dosuszenie). Podczas pierwszego procesu wygrzewania w podkładzie mogą pojawić się niekontrolowane spękania skurczowe, których często nie widać bez wygrzewania. Po takim procesie wiemy, gdzie jastrych, mimo naszych zabiegów z dylatacjami, popękał. Wtedy jest czas na reakcję, szycie i klamrowanie spękań. Po wykonaniu tych napraw można już układać posadzkę właściwą. Jeżeli tego procesu nie przeprowadzimy i wykonamy okładzinę np. z płytek, żywicy lub betonu, podkład popęka razem z wierzchnią warstwą. Wtedy już jest za późno na reakcję.
Nie pękają tylko jastrychy o marnej jakości! I nie dlatego, że są dobrze wykonane, tylko dlatego, że nie widziały cementu! Jak nie ma cementu, nie ma skurczu i podkład jest słaby, można go wymieść za pomocą średnio twardej szczotki. Nasze jastrychy czasami pękają i nie jest to w większości przypadków proces całkowicie naturalny i nieprzewidywalny. Mimo reżimu co do dylatacji obwodowej, podziału na odpowiedniej wielkości pola, zastosowaniu dobrego materiału, czasami nasz jastrych pęka. I co z tego wynika? Dobrze przygotowany fachowiec od gotowych podłóg radzi sobie z tym bez problemu, szyje, klamruje i wykonuje posadzkę.
Oba materiały mają swoje wady i zalety. Jastrych cementowy jest materiałem o konsystencji mokrej ziemi, daje się układać w spadkach i nadaje się do pomieszczeń mokrych. Anhydryt jest materiałem samorozlewnym, więc wykonanie spadków w podkładzie jest prawie niemożliwe, nawet w poziomie wbrew pozorom jest ciężki do ułożenia. Nie nadaje się do pomieszczeń mokrych ze względu na skład swojej mieszanki. Ale za to jastrych anhydrytowy ma lepszą przewodność cieplną niż jastrych cementowy ze względu na swoją zwartą strukturę. Działamy nad dobraniem takiej mieszanki kruszyw, aby przewodność naszego jastrychu cementowego dorównywała jastrychowi anhydrytowemu.
Nie. Jastrych to tylko podkład. Podkład jastrychowy pozostawiony jako ostateczna warstwa bardzo szybko się zniszczy. Eksploatacja takiego jastrychu, ciągły ruch pieszy i kołowy, nanoszenie kruszywa z zewnątrz bardzo szybko go zdegraduje. Ponadto sól z kół i ewentualne drobne wycieki płynów eksploatacyjnych z samochodu zmniejszą wytrzymałość wierzchniej warstwy. Te ciecze będą wnikały w porowatą strukturę jastrychu i zmiany mogą być nieodwracalne. Trzeba przykryć jastrych gotową posadzką. W końcu nawet z nazwy, jest to podkład i tylko podkład.
Można, ale to zależy od nośności takiego stropu. W tym przypadku musi wypowiedzieć się konstruktor, gdyż to są roboty bardzo odpowiedzialne. Dla przykładu podamy, że waga 1m2 naszego podkładu jastrychowego przy grubości ok. 5 cm wynosi nie więcej niż 100 kg. Jeżeli belki stropowe udźwigną „taki to ciężar”, to nic nie stoi na przeszkodzie. Na podłodze wykonanej np. z płyty OSB, wykonujemy izolację ze styropianu o grubości 2 – 3 cm i układamy warstwę jastrychu o grubości 4 – 5 cm.
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na pielęgnację jastrychu jest zakrycie go folią budowlaną zaraz po wykonaniu lub na drugi dzień, gdy można na niego wejść. Taki zbieg spowoduje stałe krążenie wilgoci, wody pod folią. Jastrych w pierwszych dniach mocno paruje i oddaje resztki wilgoci do otoczenia, więc zakrywając go zatrzymujemy wodę pod folią. Paruje i się skrapla, paruje i się skrapla. Kiedyś jastrychy czy betony polewane były wodą. Nie wyobrażamy sobie polewania jastrychu wodą w pomieszczeniu, gdzie są tynki, sufity np. z GK. Grozi to dużym zawilgoceniem, co jest najgorsze dla całej konstrukcji budynku.
Jastrych cementowy to przede wszystkim podkład, ale nie tylko pod posadzkę – ostateczne wykończenie takie jak płytki czy panele wewnątrz budynku. Jastrych cementowy z powodzeniem można również wykonać jako podkład pod taras, albo pod posadowienie ogrodowego minibasenu jacuzzi.